رشته های هنرستان  
     
 
معرفی رشته ی طراحی دوخت  
 
تکنولوژی طراحی و دوخت لباس در مقطع متوسطه در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش در گرایش های مختلف، هنرجویان خاص خودش را دارد. هنرجویان این رشته و گرایش های آن در این مقطع با طراحی لباس و اندام آشنا می شوند که این آشنایی اولیه به حساب می آید. در حیطه دوخت لباس، هنرجویان کار و دانش دوخت بیشتری نسبت به هنرجویان فنی و حرفه ای انجام می دهند.
 
هنرجویان در سال دوم متوسطه، واحدهایی مانند طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، دوخت و الگوی اولیه را می گذرانند و آشنایی نسبی با هنر به دست می آورند. آنها با گذراندن موفق این درس ها وارد پایه سوم می شوند و با گذراندن واحدهای درسی مانند طراحی اندام و لباس، الیاف نساجی، دوخت و الگوی ۲ و لباس کودک، تاریخ هنر ایران و جهان، قدم های ابتدایی را برای وارد شدن به دانشگاه و ادامه تحصیل برمی دارند.

 رشته طراحی مد برای چه افرادی مناسب است ؟
در جامعه ای که زندگی می کنیم هر فرد با لباس و نوع پوشش خود مورد قضاوت دیگران قرار می گیرد. این موضوع جدای از ظاهری زیبایی به فرد شخصیت اجتماعی می بخشد . بنابراین لباس در جامعه کنونی مهم می باشد . شاید این سوال بارها برای شما پیش آمده باشد که چه لباسی مد است ؟ چه لباسی بهم میاد ؟ اما اگر دغدغه سوالاتی نظیر:
• چگونه لباس ها طراحی و دوخته می شوند
• چه جنس پارچه ای برای لباس مناسب است؟
• چطور برای دوختن لباس باید اندازه گرفت؟
• چه ایده هایی برای طراحی مد می توان ارائه داد ؟
اگر این سوالات را دارید حتما به سراغ رشته طراحی مد و لباس بروید.